Sprzedała jedyny zegarek...rodzinną pamiątkę...kupiła broń i granaty i przemyciła je do UB-eckiej katowni imienia św.Michała w Krakowie.

 

17 XII 1946 "Ludzie Honoru" mordują w Katowicach strzałem w potylicę Śląską "Inkę". Śp.Irenę Odrzywołek. Bohaterkę która odegrała kluczową rolę w rozbiciu UB-eckiej katowni w Krakowie przez Polskich Powstańców ze Zgrupowania Śp.mjr Józefa Kurasia Ognia

 

Została aresztowana w dniu 5 listopada 1946 roku w Gliwicach. Akt oskarżenia sporządzono już w dniu 18 listopada, niejawna rozprawa sądowa odbyła się w dniu 3 grudnia, trwała 3,5 godziny łącznie z 40-minutową przerwą i zakończyła się orzeczeniem kary śmierci dla Ireny Odrzywołek i Bolesława Pronobisa. Prośba o ułaskawienie została złożona w dniu 4 grudnia, a odmowa łaski prezydenta Bolesława Bieruta nosi datę 11 grudnia. Protokół wykonania kary śmierci podpisany został w dniu 17 grudnia 1946 roku. Wszystkiego razem było – 42 dni, od aresztowania do wykonania kary śmierci. Trudno szukać tak ekspresowo przeprowadzonej sprawy sądowej. Widać ogromny pośpiech funkcjonariuszy, aby tych dwoje oskarżonych jak najszybciej uśmiercić. Działają szybko, aby ktokolwiek lub cokolwiek nie przeszkodziło od orzeczenia do wykonania kary śmierci.

Irena Odrzywołek podejmując swoje wybory życiowe, mimowolnie dostała się w tryby bezlitosnego i okrutnego wymiaru sprawiedliwości, jaki stworzyli komuniści po 1945 roku. Została ofiarą, jedną z tysięcy, zbrodni popełnionych w majestacie prawa. Rozstrzelani w katowickim więzieniu byli anonimowo grzebani na cmentarzu w Panewnikach. Tam również została pochowana Irena. Po latach, dla uczczenia wszystkich pogrzebanych ofiar, została ufundowana symboliczna mogiła oznaczona napisem –

 „Boże, jeśli o nich zapomnimy, to ty zapomnij o nas!”

Na zdjęciu to ta Dziewczynka z gałązką w ręku.

PAMIĘTAMY o Tobie  Irenko!

Wieczna Chwała Bohaterom !

 

Dzięki Irenie Odrzywołek powiodła się akcja uwolnienia osadzonych w krakowskim więzieniu św. Michała na terenie dawnego klasztoru karmelitańskiego. O niemal nieznanej do dzisiaj bohaterce antykomunistycznego ruchu podziemnego mówi w rozmowie z PCh24.pl Grzegorz Jeżowski, adiunkt w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

 

 

Rozmowa PCh24.pl
Sprzedała zegarek. Kupiła broń i granaty

https://www.m.pch24.pl/sprzedala-zegarek--kupila-bron-i-granaty,31974,i.html